Kako izdelati ptičjo krmilnico

 Krmítko pro ptáčky v zimním období.

<![endif]-->

Takoj ko se narava prestavi v zimski spanec, pridejo ptice uživat v gostoljubju naših vrtov. Sončnična semena, oves in narezana jabolka. Vse to moramo za naše pernate prijatelje pripraviti na mestu, kamor lahko pridejo kljub vremenu. Krmilnica za ptice je ravno pravi kraj.


Kaj potrebujete za izdelavo lesene krmilnice

Izdelava ptičje krmilnice je odličen način za uporabo ustvarjalnosti pri izdelavi ptičje krmilnice.in pticam pomagate najti hrano v hladnih mesecih. Zabavo lahko združite s koristnostjo. Ptičja krmilnica je lahko preprosta ali bolj zapletena, osmerokotna ali pravokotna.

Krmítko s ptačím zobem a ptáky.

Ni pomembno, ali je krmilnica lesena ali plastična. Dokler je polna kakovostne hrane.

 

Oblikujte velikost in obliko podajalnika. Lahko je preprosta škatla, hišica z odprtim sprednjim delom ali celo bolj zapletena oblika. Glede na izbrani slog in velikost pripravite:

V vsakem primeru ne pozabite, da mora biti krmilnica stabilna, varna in za ptice lahko dostopna. Po drugi strani pa mačke ne smejo imeti možnosti, da bi vstopile vanjo.

Kako izdelati ptičjo krmilnico - korak za korakom

Osnova celotnega podajalnika je lesena plošča ali OSB plošča, ki mora biti močna in obdelana ter debela vsaj 2 cm. Standardna velikost krmilnic za ptice je približno 20 × 30 cm; za balkon izberite manjše velikosti. Seveda vedno upoštevajte prostor, v katerega želite postaviti svojo novo krmilnico.dve

Chlapec zdobí krmítko pro ptáky

Napajalnik okrasite po svoji želji.

Da krma ne bi šla v nič, je treba okoli nje namestiti stranske tirnice. Njihova višina mora vsekakor presegati ploščo za vsaj 2-3 cm. Pripravite si vrtalnik z vijaki in pritrdite vodila na zunanjo stran plošče. Če vrtalnika nimate pri roki, vam bo v pomoč tudi lepilo za les. Vendar je pomembno, da je kakovostno.

Za pritrditev strehe boste potrebovali opore. Za to zadostujejo štiri okrogle ali lesene prizme enake višine. Izberite tiste, ki so vam všeč. Previdno pritrdite nosilce na notranje vogale pripravljene podlage.

Pri strehi upoštevajte, da mora vsaj za nekaj centimetrov presegati velikost spodnje osnove, da voda ne bo pritekala v napajalnik. Potrebovali boste dva kosa deske, na katera boste na obeh straneh pritrdili tudi ščite za streho. Ščiti bodo določali naklon strehe in podpirali celotno konstrukcijo krmilnice. Ščitnika bosta dva enaka enakokraka trikotnika, pri čemer bo osnova enako dolga kot spodnja plošča (osnovna plošča). Dolžina ramen trikotnika je prav tako odvisna od vaše presoje, vendar upoštevajte, da daljša kot so ramena, večji je naklon strehe. Vse dele - osnovo z nosilci, ščitnike in streho - tesno privijte skupaj in preverite stabilnost.

Streha je lahko tudi ravna, vendar poševna streha bolje odvaja deževnico. Če vam je ostal kakšen lahek strešnik, ga lahko pritrdite na streho hranilnika. Uporabna je lahko tudi gumijasta preproga. tako da se voda ne vpije v les strehe, temveč steče na tla.

Zelené krmítko pro ptáčky zavěšené o strom.

Končni videz prilagodite s poslikavo ali dodajanjem okrasnih elementov.

 

Kam s krmilnico za ptice na vrtu

Izberite kraj, kjer boste imeli dober razgled na ptice, vendar stran od prometnih območij. Krmilnico lahko obesite neposredno na veje drevesa, kar bo pticam omogočilo naravno okolje. Če se odločite za možnost krmilnice na nogah, jo lahko postavite skoraj kjer koli na vrtu.

Razmislite o hranilniku:

  • stran od prometnih krajev,
  • ki so pticam dobro vidne,
  • zaščiteni pred vetrom,
  • dovolj visoko nad tlemi - najbolje meter in pol do dva metra,
  • po možnosti okoli dreves in grmovnic.

Krmítko s využitím talíře z kuchyně.

Napajalnik lahko pripravite na poljuben način.

 

Nimate pri roki lesa? Poskusite s plastenko

Če se znajdete v položaju, ko nimate dovolj časa ali materiala za izdelavo tradicionalne lesene krmilnice, obstaja preprosta in hitra rešitev: uporaba plastenke PET. Običajno dvolitrsko plastenko PET zlahka spremenite v funkcionalno krmilnico, njena izdelava pa je zelo preprosta.

Steklenico temeljito operite in pripravite:

Z izvijačem naredite dve majhni luknjici v steklenici tik pod pokrovčkom. Nato skozi njiju napeljite vrvico, ki jo boste pozneje privezali na drevo. Vrvica mora biti dovolj dolga.

Krmítko s ptáčky a bidýlkem.

Stojijo na svoji gredici in jedo hrano.

 

Nad dnom steklenice izrežite še dve luknjici. Dovolj veliki morata biti, da skozi njiju lahko potegnete paličico ali mešalko. Začnite z manjšimi luknjami, ki jih lahko kadar koli povečate. Ko menite, da je velikost zadostna, potisnite palico skozi te luknje. Na vsaki strani mora štrleti košček lesa, ki bo služil kot gredica za ptice.

Nato s škarjami naredite zadnji dve luknjici približno 4-5 cm nad pripravljenim peresom. Ptice bodo iz teh lukenj izbirale hrano. Ko napolnite plastenko PET, jo obvezno zaprite s pokrovom, da vanjo ne bo vdrl dež in bo hrana ostala suha.

V ležečem položaju ne uporabljajte plastenke kot hranilnika. Zaradi tega se lahko v njej nabere vlaga in se krma hitro pokvari.

Kaj dati v hranilnik?

Pomembno je, da je krma dobre kakovosti. Ptic ne hranite s pecivom, kuhinjskimi ostanki ali sladkarijami. To bi jim lahko škodovalo. Če vidite, da je hrana pokvarjena, je tudi ne dajte pticam.

V podajalnik vsekakor sodijo:

  • sončnična semena,
  • zdrobljene orehe,
  • makovo seme,
  • Ovsena kaša,
  • narezana jabolka,
  • goveji loj,
  • jagodičevje - ribez ali posušene bezgove jagode.

Narava na dosegu roke

Napajalnik lahko naredite tudi iz lonca, kokosovega oreha ali celo pločevinke. Najpogostejša možnost pa je lesena - pri nas imate vse, kar potrebujete za izdelavo lesene krmilnice, ki bo krasila vaš vrt. Če se vam ne ljubi izdelovati, izberite eno od že pripravljenih krmilnic.

Ustvarjeno2. 01. 2024
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobne nastavitveSprejmi vse piškotke